Anasayfa > ETKİNLİK > Selim İleri: 'Ben hep ezilenler için yazdım'

Selim İleri: 'Ben hep ezilenler için yazdım'

15.11.2018 22:26 12 14 16 18 yazdır
Önceki gece sahiplerini bulan TÜYAP Kültür Fuarları Onur Ödülleri'nde konuşan Selim İleri, "Ben hep ezilenler için yazdım. Sırtımdaki görünmeyen kamburu başkalarıyla paylaşabilmek için yazdım. Hiç beklemediğim bir şeydi bu onur yazarlığı" dedi.
Selim İleri: 'Ben hep ezilenler için yazdım'
TÜYAP ile Türkiye Yayıncılar Birliği işbirliğinde düzenlenen 37. Uluslararası İstanbul Kitap Fuarı ve TÜYAP tarafından düzenlenen Artist 2018 / 28. İstanbul Sanat Fuarı'nın onur ödülleri, önceki akşam Tüyap Büyükçekmece'de gerçekleşen törenle sahiplerini buldu.

Otuz yedinci yaşını 'Hayatı Edebiyatla Kuşatmak' temasıyla selamlayan İstanbul Kitap Fuarı'nın onur yazarı Selim İleri, ödülünü TÜYAP Yönetim Kurulu Başkanı Bülent Ünal'dan aldı.

"SIRTIMDAKİ GÖRÜNMEYEN KAMBURU BAŞKALARIYLA PAYLAŞABİLMEK İÇİN YAZDIM"

Ödül töreninde yaptığı konuşmada, TÜYAP'ın çok önemli bir iş yaptığını, Türkiye'de kitap fuarı düzenlemenin zor bir iş olduğunu hatırlatan İleri, "37 yıl önce bir otelin balo salonunda başladı bu fuar. Şimdi aramızda olmayan büyük şair Cemal Süreya, iyi ki aramızda olan Adalet Ağaoğlu ve ben birlikte imza gününe katılmıştık. Adalet Hanım’ın önünde uzun bir kuyruk vardı. Cemal Süreya da öyleydi. Benim pek yoktu. Ama o kuyrukta, nasıl anlatmam gerektiğini çok düşündüm buraya gelirken, açıkça söylemek gerekirse yüzü çok güzel, siyah elbiseli kambur bir genç kadın vardı. 'Bu kız bana gelirse yazar olacağım' dedim içimden. Ve o kız bana geldi. Çok şey borçluyum ona, bana okurumu öğretti. Ben hep ezilenler için yazdım. Sırtımdaki görünmeyen kamburu başkalarıyla paylaşabilmek için yazdım. Hiç beklemediğim bir şeydi bu onur yazarlığı, TÜYAP'a sonsuz teşekkür ediyorum" dedi.

Bu yıl 'Deneyim' temasıyla sanatseverleri karşılayan Artist 2018 / 28. İstanbul Sanat Fuarı'nın sanatçı onur ödülü, dünyaca ünlü seramik sanatçısı Alev Ebüzziya adına Yonca Ebüzziya'ya TÜYAP Kültür Fuarları Danışma Kurulu Başkanı Doğan Hızlan tarafından verildi. Sanat ve Toplumbilim Kuramcısı Onur Ödülü Prof. Meral Özbek'e yazar Selçuk Altun tarafından sunulurken, Açık Radyo'ya değer görülen Sanatsever Kurum Onur Ödülü de Ömer Madra'ya tiyatro oyuncusu Gülriz Sururi tarafından sunuldu. Koleksiyoner Onur Ödülü ise Erol Tabanca adına Defne Casaretto'ya Kültür Eski Bakanı Ercan Karakaş tarafından verildi.

TÜYAP İstanbul Kitap Fuarı ve Artist 2018, 18 Kasım Pazar akşamına kadar ziyaretçilere açık olacak.


Yorum Yaz
  • UYARI: Konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren cümleler veya imalar, inançlara saldırı, şiddete teşvik ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.
Kategorinin Diğer Haberleri