Anasayfa > KİTAP > Yeats'in 'Dört Yıl'ı ilk kez Türkçede

Yeats'in 'Dört Yıl'ı ilk kez Türkçede

12.06.2019 21:02 12 14 16 18 yazdır
William Butler Yeats'in İngiltere'de geçirdiği 4 yılını kaleme aldığı 'Dört Yıl', Ahmet Erbil'in çevirisi ve İzdiham Yayınları etiketiyle ilk kez Türkçede...
Yeats'in 'Dört Yıl'ı ilk kez Türkçede
W. Butler Yeats bir İrlandalı. Orada doğdu, orada büyüdü. İnsanlara ve dünyaya oradan baktı. Babası ve ağabeyi ressamdı. Onu da bu yüzden resim eğitimi alması için Dublin Sanat Okulu'na yazdırmışlardı. 1887 yılında ailesiyle beraber Dublin'den ayrılıp Batı Londra'ya yerleştiler.

Henüz 22 yaşındaydı. Dört yıl kadar Batı Londra'da kaldılar. Çoğu şiirini burada yazdı. Bulunduğu çevrede birçok ressam, yazar, gazeteci vardı. Bu dönemde Henley ve Oscar Wilde gibi ünlü edebiyatçılarla tanışma fırsatı da yakalayan Yeats, hemşehrisi Dublin'li oyun yazarı Bernard Shaw'la da orada karşılaşmıştı.

İngiltere'de geçen yıllarını Dört Yıl adıyla kitaplaştıran Yeats'in bu önemli eseri, ilk kez İzdiham Yayınları etiketiyle Türk okuyucularla buluşuyor.

(W. B. Yeats, Dört Yıl - 1887-1891, Çev.: Ahmet Erbil, İzdiham Yayınları, İstanbul: 2018, 110 s).


Yorum Yaz
  • UYARI: Konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren cümleler veya imalar, inançlara saldırı, şiddete teşvik ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.
Kategorinin Diğer Haberleri