Anasayfa > GÜNDEM > Yabancı film ve dizilere teşvik başvuruları başladı

Yabancı film ve dizilere teşvik başvuruları başladı

02.12.2019 17:54 12 14 16 18 yazdır
Kültür ve Turizm Bakanlığı'nca, 5224 sayılı Kanun kapsamında verilecek 'Yabancı Film Yapım Desteği' ile 'Dizi Film Desteği' başvuruları kabul edilmeye başlandı.
Yabancı film ve dizilere teşvik başvuruları başladı
Kültür ve Turizm Bakanlığı'ndan yapılan açıklamaya göre, desteklere başvuracaklar, Sinema Genel Müdürlüğü'nün internet sitesinde yer alan 'başvurular' bölümündeki formu ve gerekli belgeleri posta yoluyla ya da elden genel müdürlüğe teslim edecek.

Yıl boyunca yapılabilecek başvuruların değerlendirme toplantıları 2020 yılı mart, haziran, eylül ve aralık aylarında, 4 dönem halinde gerçekleştirilecek.

Uzun metrajlı sinema filmi, belgesel ve dizi film türlerinde Türkiye'de çekilecek yabancı yapımlara, Türkiye'de harcadıkları tutarın yüzde 30'una kadarı teşvik olarak geri ödenecek.

DİZİ FİLMLERE DE DESTEK GELİYOR

Yeni teşvik sistemiyle Türkiye'nin tarihi ve kültürel değerlerinin dünya sinema izleyicisine ulaştırılması ve ülke tanıtımına katkı sağlanması amaçlanıyor.

Son dönemde 'Charlie'nin Melekleri', 'Inferno', 'Argo' ve 'James Bond Skyfall' gibi dünyaca ünlü yapımlara ev sahipliği yapan Türkiye'nin, yeni teşviklerle önemli çekim merkezlerinden biri olması hedefleniyor.

Bu kapsamda 150'den fazla ülkeye ihraç edilen ve yayınlandığı ülkelerde reyting rekorları kıran Türk dizilerini de teşvik edecek olan bakanlık, Türkiye'nin ve Türk kültürünün uluslararası tanıtımına katkı sağlayacak nitelikteki dizi filmlere de ilk kez destek verecek.


Yorum Yaz
  • UYARI: Konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren cümleler veya imalar, inançlara saldırı, şiddete teşvik ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.
Kategorinin Diğer Haberleri