Anasayfa > KÜLTÜR-SANAT > Sultan Abdülaziz tarafından yaptırılan Ahır Köşkü ziyarete açılıyor

Sultan Abdülaziz tarafından yaptırılan Ahır Köşkü ziyarete açılıyor

18.01.2019 01:11 12 14 16 18 yazdır
Atlara sevgisiyle bilinen Sultan Abdülaziz tarafından 1865'te mimar Sarkis Balyan'a yaptırılan Beylerbeyi Sarayı yerleşkesindeki Ahır Köşkü, 8 yıl süren restorasyon çalışmalarının ardından ziyarete açılacağı günü bekliyor.
Sultan Abdülaziz tarafından yaptırılan Ahır Köşkü ziyarete açılıyor
Bulunduğu konum itibariyle 15 Temmuz Şehitler Köprüsü'nün gölgesi altında yer alan, ilginç mimarisiyle dikkati çeken 680 metrekarelik kâgir bir yapı olan köşk, gerek yapısal elemanlarında, gerekse de süslemelerinde ustalıkla kullanılan ahşap öğeleriyle hayranlık uyandırıyor.

Girişte bir oda ve sağlı sollu ahşap 20 bölümden oluşan köşk, tavanlarında yer alan at ve hayvan motifleriyle de ziyaretçilerine görsel bir şölen sunuyor.

Günümüze kadar birçok defa onarım geçiren köşkün 2010 yılında başlanan kapsamlı restorasyon çalışmasıyla hem çadırı andıran dış görünümü, hem de tavandan tabana iç bölümleri yenilenirken, ahşap bezemeleri ve tavan resimleri de aslına uygun olarak onarıldı.

Döneminin ihtişam ve zarafetini bugüne taşıyan, "devrinin en güzel örneği" diye tanımlanan ve sayılı has ahırdan biri olan köşkün, müze olarak hizmet vermesi planlanıyor.

Köşk, hem tarihe ve mimariye ilgi duyanların, hem de at kültürüyle yakından ilgilenenlerin uğrak noktası haline gelecek.


Yorum Yaz
  • UYARI: Konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren cümleler veya imalar, inançlara saldırı, şiddete teşvik ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.
Kategorinin Diğer Haberleri