Anasayfa > KÜLTÜR-SANAT > Sinema seyircisi güçlü kadın figürünü seviyor

Sinema seyircisi güçlü kadın figürünü seviyor

14.01.2019 01:20 12 14 16 18 yazdır
2014 ile 2017 yılları arasında çekilen toplam 350 film büyüteç altına alındı. Bu filmlerin 105'inde kadınlar ön plandaydı.
Sinema seyircisi güçlü kadın figürünü seviyor
Ekonomi dergisi Forbes, her yıl aldıkları ücretler ile gişe hasılatları arasında büyük bir ters orantı olan aktör ve aktrislerin listesini yayınlıyor. Buna göre aldıkları ücretin gişede hakkını veremeyen sanatçılar arasında Sandra Bullock, Adam Sandler ve "dünyanın yaşayan en seksi erkeği" seçilen Johnny Depp başı çekiyor. Film yapımcıları 2016 yılında bu oyuncuların rol aldığı filmlerden yatırdıkları her bir doların karşılığında sadece 2.80 dolar gelir elde etti.

Bu arada, filmleri yüksek hasılat yapan isimler de bu listede yer alıyor. 2016 yılında Forbes listesinin 8'inci sırasında yer alan Leonardo DiCaprio'nun başrolünü oynadığı ve kendisine Oscar ödül töreninde 'En İyi Erkek Oyuncu' ödülünü kazandıran The Revenant toplam 533 milyon dolar hasılat yapmış olsa da, bir nevi hayal kırıklığı olarak görülüyor, zira oyuncunun bu film için rekor ücret aldığı ve bu ücret karşılığında daha yüksek hasılat beklendiği belirtiliyor.

KADINLAR 5 KATEGORİDE LİSTE BAŞI

Yapılan bazı araştırmalar, yapımcıların oyuncu ve konu seçiminde başka kriterleri de göz önünde bulundurması gerektiğini ortaya koyuyor. Zira güçlü kadın figürlerinin ön planda olduğu filmler gişede çok daha başarılı oluyor.

Yeni yetenekleri keşfeden CAA Ajansı tarafından 2017 yılında yapılan bir araştırma kapsamında 2014 ile 2017 yılları arasında çekilen toplam 350 film büyüteç altına alındı. Bu filmlerin 105'inde kadınlar ön plandaydı. Yapım masraflarına göre 5 ayrı kategoriye ayrılan filmlerde, kadınların başrolü üstlendiği yapımlar tüm kategorilerde liste başındaydı.

SIRADIŞI KADIN FİGÜRLERİ

Erkeklerin başrolünü üstlendiği filmlerde de bariz bir değişim gözleniyor. Sözkonusu araştırma kapsamında "Bechdel Testi" adı verilen bir test kapsamında bazı sorulara cevap arandı: Filmde en az iki önemli kadın rolü mevcut mu? Bunlar birbirleri ile konuşuyorlar mı? Konuşmalarında erkekler dışında farklı konular da mevcut mu?

2014-2017 yılları arasında toplam 11 film 1 milyar doların üzerinde hâsılat elde etti. Bu filmler arasında Jurassic World, Star Wars: The Force Awakens ve Avenger: Age of Ultron öne çıkan başlıca yapımlar oldu.

"Bechdel Testi" bu filmlerde de uygulandı ve hepsi de geçer not aldı. Filmlerin ortak özelliği, tümünde sıradışı kadın figürlerinin bulunmasıydı. Bir başka ifadeyle klişe kadın tipleri artık sinema seyircisinin ilgisini çekmiyor.


Yorum Yaz
  • UYARI: Konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren cümleler veya imalar, inançlara saldırı, şiddete teşvik ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.
Kategorinin Diğer Haberleri