Anasayfa > KÜLTÜR-SANAT > Prens Selman'ın rekor fiyatla aldığı da Vinci'nin eseri sahte mi?

Prens Selman'ın rekor fiyatla aldığı da Vinci'nin eseri sahte mi?

03.03.2019 23:20 12 14 16 18 yazdır
Dünyanın en pahalı tablosu olan Leonardo da Vinci imzalı 'Salvator Mundi' sahte mi? Suudi Prens Muhammed bin Selman'ın satın aldığı eserin sahte olduğu öne sürüldü.
Prens Selman'ın rekor fiyatla aldığı da Vinci'nin eseri sahte mi?
İsa peygamberin resmedildiği ve dünyanın en pahalı tablosu olarak gösterilen, Leonardo da Vinci imzalı 'Salvator Mundi'nin sahte olduğu öne sürüldü.

İki yıl önce 450.3 milyon dolar gibi rekor bir fiyata satılan eserin sahte olduğu iddiasını İngiliz sanat tarihi uzmanı Jacques Franck ortaya attı.

Tablonun Leonardo da Vinci'nin asistanları tarafından boyandığını iddia eden Franck, kıdemli siyasetçiler ile Louvre Müzesi'nde çalışan personelin de bu gerçeği bildiğini öne sürdü.

Louvre Müzesi sözcüsünden, müzenin fikrinin bu yönde olmadığı açıklaması gelirken, tablonun sahte olduğu iddiası Oxford Üniversitesi’nden Matthwe Landrus tarafından da dillendirilmişti.

2017'DE SUUDİ PRENS SELMAN 450.3 MİLYON DOLAR ÖDEMİŞTİ

'Dünyanın kurtarıcısı' anlamına gelen 'Salvator Mundi', 2017 yılında açık artırmaya çıkarılmış, birbirinden habersiz şekilde Suudi Arabistan Veliaht Prensi Muhammed bin Selman ile Abu Dabi Veliaht Prensi Muhammed bin Zayed el Nahyan karşı karşıya gelmiş ve tablo 450.3 milyon dolara satılmıştı. Eserin sahibinin Muhammed bin Selman olduğu biliniyor.


Yorum Yaz
  • UYARI: Konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren cümleler veya imalar, inançlara saldırı, şiddete teşvik ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.
Kategorinin Diğer Haberleri