Anasayfa > MÜZİK > Piyano virtüözü Emre Yavuz'la 'Rahmaninov Gecesi'

Piyano virtüözü Emre Yavuz'la 'Rahmaninov Gecesi'

18.11.2018 20:29 12 14 16 18 yazdır
Son dönemde elde ettiği ulusal ve uluslararası başarılarla adından söz ettiren piyanist Emre Yavuz, 'Rahmaninov Gecesi' ile 20 Kasım akşamı Erimtan Arkeoloji ve Sanat Müzesi'nde.
Piyano virtüözü Emre Yavuz'la 'Rahmaninov Gecesi'
30 Ağustos 2016’da Viyana'da düzenlenen 15. Panmusica Austria Uluslararası Piyano Yarışması'nda Birincilik Ödülü ve Schubert Özel Ödülü'nün sahibi olan, son dönemde elde ettiği ulusal ve uluslararası başarılar ile adından söz ettiren piyanist Emre Yavuz, 'Rahmaninov Gecesi' ile 20 Kasım akşamı Saat 20.30'da Erimtan Arkeoloji ve Sanat Müzesi Salı Konserleri etkinliklerine konuk oluyor.

Yaklaşık 120 dakika sürecek olan konserin biletlerini müze girişi ve Biletix'ten temin edebilirsiniz.

EMRE YAVUZ KİMDİR?

Emre Yavuz, 3 Ağustos 1990'da İzmir’de doğdu. Erken yaşta gösterdiği öğrenme yeteneği nedeniyle müzisyen ablası ve eğitimci anne-babası tarafından piyanoya yönlendirildi. Piyanoda kısa sürede ilerleyen Emre, 1998 yılında Kültür Bakanlığı tarafından yapılan bir sınavla 'Sanatta Üstün yetenekli Çocuklar Yasası' olarak bilinen 6660 sayılı yasa kapsamına alınarak Hacettepe Üniversitesi Devlet Konservatuvarı'nda Kamuran Gündemir ile piyano öğrenimine başladı. 2001’de Kırım'da yapılan 2. Uluslararası Mavi Kuş Müzik Yarışması'nda kendi yaş kategorisinde birinci olduğu gibi, en iyi çağdaş eser yorumu ödülüne layık görüldü. Lise öğrenimi boyunca Bilkent Üniversitesi'nde Fazıl Say ve Sanem Berkalp ile çalıştı, aynı zamanda bestecilik dersleri aldı.

Türkiye'de Cumhurbaşkanlığı Senfoni Orkestrası, İzmir Devlet Senfoni Orkestrası, Bursa Devlet Senfoni Orkestrası, Antalya Devlet Senfoni Orkestrası, Eskişehir Büyükşehir Belediyesi Senfoni Orkestrası, Bilkent Senfoni Orkestrası ve Borusan İstanbul Filarmoni Orkestrası'yla ve Gürer Aykal, İbrahim Yazıcı, Rengim Gökmen ve Ender Sakpınar gibi şeflerin yönetiminde gerçekleştirdiği birçok konserde Mozart, Chopin, Saint-Saens, Çaykovski ve Rahmaninov'un konçertolarını yorumladı. 2004 yılında Antalya Uluslararası Piyano Festivali'nde ve Moskova'da Düzenlenen Spivakov Uluslararası Müzik Festivali'nde konserler verdi. 2007'de Sicilya'da yapılan Ibla Grand Prize yarışmasında Frederic Chopin Özel Ödülü'ne layık görüldü.

2010 Chopin Yılı kapsamında Viyana'da yapılan Rotary Interpretationspreise - Chopin & Schumann yarışmasını kazanarak başta Viyana Musikverein'da olmak üzere Avusturya'nın çeşitli şehirlerinde solo ve Bratislava Senfoni Orkestrası ile konserler verdi. Roland Batik'le çalıştığı Viyana Konservatuvarı'ndan mezuniyet resitalindeki Beethoven, Rahmaninov ve Saygun yorumlarıyla bütün jüri üyelerinden tam puan alarak bu şekilde mezun olan ilk ve tek öğrenci olan Emre Yavuz, aynı zamanda Almanya'daki Hannover Müzik Medya ve Tiyatro Yüksekokulu'nda Karl-Heinz Kämmerling ile eğitimini sürdürdü. Kämmerling'in yanı sıra Seymour Lipkin, Lang Lang, Murray Perahia, Till Fellner’in birçok ustalık kurslarına katıldı.

2012’de Viyana’da düzenlenen. 4. Rosario Marciano Uluslararası Piyano Yarışması'nda birincilik ödülü kazanarak 'sıradışı bir sanatsal kişilik' olarak tanımlandı. 2013'te Zubin Mehta yönetiminde Tel Aviv'deki yıllık geleneksel Gala Konseri'nde Beethoven'ın 3. konçertosunu seslendirdi. 2015'te 2. Hacettepe Ulusal Piyano Yarışması'nı kazanan Emre Yavuz, eğitimini Hannover ve Viyana'da sürdürmekte ve Arie Vardi ile çalışmaktadır.

KONSER PROGRAMI: SERGEY RAHMANINOV
On Prelüd, Op. 23
No. 1, fa diyez minör
No. 2, si bemol majör
No. 3, re minör
No. 4, re majör
No. 5, sol minör
No. 6, mi bemol majör
No. 7, do minör
No. 8, la bemol majör
No. 9, mi bemol minör
No. 10, sol bemol majör

Sonat No. 2, Op. 36
Allegro agitato
Non allegro – Lento
Allegro molto


Yorum Yaz
  • UYARI: Konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren cümleler veya imalar, inançlara saldırı, şiddete teşvik ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.
Kategorinin Diğer Haberleri