Anasayfa > TİYATRO > Mısra mısra 'Ben Cemal Süreya Şiir Adamm' sahnede

Mısra mısra 'Ben Cemal Süreya Şiir Adamm' sahnede

22.11.2018 18:10 12 14 16 18 yazdır
23 Kasım - 3 Aralık tarihleri arasında gerçekleşecek olan 23. Uluslararası Ankara Tiyatro Festivali kapsamında seyirciyle buluşacak olan 'Ben Cemal Süreya Şiir Adamm' oyunu, 28 Kasım'da Yılmaz Güney Sahnesi'nde sergilenecek.
Mısra mısra 'Ben Cemal Süreya Şiir Adamm' sahnede
TAKSAV tarafından düzenlenen Uluslararası Ankara Tiyatro Festivali'nin 23'üncüsü "Yaşanabilir bir dünya için sanat!" sloganı ile perdelerini açıyor. Tiyatro Ayme'nin yorumu ile Mehtap Temiz ve Mehmet Nurkut İlhan'ın yazdığı, T. Murat Demirbaş'ın yönettiği Ben Cemal Süreya Şiir Adamm oyunu, 28 Kasım'da Çankaya Belediyesi Yılmaz Güney Sahnesi'nde tiyatroseverlerle buluşuyor.

Asıl adı Cemalettin Seber; ama o Cemal Süreyya olarak tanınmış, soy ismindeki "y" harfini bir iddiada kaybetmiş belki de tek şair. Şiir anlamında çoğu kez değerlendirmelerde bulunmuş, ama bir şiir tanımı yapmamıştır. Her şiirin kendi doğrusu ve kendini tanıtımı olduğunu vurgulayan Cemal Süreya, şiirleri ile yol alan, titiz çalışmalar yapan, fazla üretmeyen, ürettiklerinde de iz bırakan bir şairdir. Türk Dil Kurumu tarafından onaylanmış, Türk diline 300'e yakın sözcük kazandırmıştır. Hayatın en ince ayrıntısını şiirlerinde serüvene dönüştüren, eleştirisini ve direnişini şiir satırlarında örnek sözcüklerle buluşturan ve doğal olarak okuyucuyu kendi yaşamında buluşturan bir şairdir Cemal Süreya. Şiirlerini yaşadığı duygularla yazan, toplumun her kesimi ile buluşturan, tarihini de barındıran sözcüklerle insanın kendisi ile hesaplaşmasını da sağlayan bir şairdir. Hayatta yaşadığı sıkıntıları şiir satırlarındaki direnişleri ile dile getiren, her şiirin ayrı bir öyküsünün ve yaşanmışlığının olduğunu vurgulayan, toplumun değer yargılarını buluşturan, eğlence olmadığını her satırında ifade eden bir şairdir o.

Dil anlamında özgün sözcüklerle şiirlerinde buluşan şairler, geleceğe bu özel üretimlerini taşımakta zorluk çekmezler. Karacaoğlan, Nâzım Hikmet, Yahya Kemal Beyatlı ve Orhan Veli Kanık, bu durumu gerçekleştiren birkaç şairden bazılarıdır sadece.

Usta şair Cemal Süreya’nın yaşamını konu alan Ben Cemal Süreya Şiir Adamm, Mehmet Nurkut İlhan'ın performansıyla 28 Kasım saat 20.00'de Çankaya Belediyesi Yılmaz Güney Sahnesi'nde sanatseverlerle buluşacak.

Biletinizi almak için buraya tıklayın...


Yorum Yaz
  • UYARI: Konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren cümleler veya imalar, inançlara saldırı, şiddete teşvik ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.
Kategorinin Diğer Haberleri