Anasayfa > KÜLTÜR-SANAT > Metropolis antik kentinde 1500 yıllık saunalı hamam bulundu

Metropolis antik kentinde 1500 yıllık saunalı hamam bulundu

06.11.2019 21:01 12 14 16 18 yazdır
Metropolis antik kentinde, Milattan Sonra 4. ve 5. yüzyıllara ait saunalı yeni bir hamam keşfedildi.
Metropolis antik kentinde 1500 yıllık saunalı hamam bulundu
Kültür ve Turizm Bakanlığı, Kültür Varlıkları ve Müzeler Genel Müdürlüğü'nün izin ve Sabancı Vakfı'nın desteğiyle gerçekleştirilen Metropolis antik kenti kazı çalışmalarında, yeni bir yapı keşfedildi.

Manisa Celal Bayar Üniversitesi Arkeoloji Bölüm Başkanı Prof. Dr. Serdar Aybek başkanlığında 1990 yılından bu yana sürdürülen kazılarda keşfedilen yeni yapı, dönemin mimarlığı ve mühendisliği ile ilgili önemli bilgilere ulaşılmasını sağladı.

Yaklaşık 400 m2'lik alana inşa edilen bina, Roma İmparatorluğu'nun son yıllarında 'Ana Tanrıça Kenti' Metropolis'te ihtişamlı bir yaşamın izlerini taşıyor. Çok iyi korunmuş durumda bulunan bina, kentte yaşayan ustaların ileri düzeyde mimarlık ve mühendislik bilgisine sahip olduğunu da gözler önüne seriyor.

Yapıya girişin sağlandığı geniş avlunun mermer döşemelerinin altında ortaya çıkarılan geometrik bezemeli mozaikler, binanın yıkıcı bir depremle zarar gören başka bir yapının üzerine inşa edildiğini ortaya koyuyor.

EN SICAK ODALI BÖLME

Yeni bulunan binanın içinde, Metropolis'teki iki büyük hamam kompleksinin aksine, özel kullanıma hizmet eden ve 'Balneum' olarak adlandırılan küçük bir hamam keşfedildi.

M.S. 4-5. yüzyıllarda inşa edilen Metropolis Balneumu'nun, küçük mekânları ve ancak bir aileye hizmet verebilecek kapasitesiyle varlıklı bir Metropolislinin ya da Metropolis’te yaşayan bir yöneticinin mülkü olduğu tahmin ediliyor.

Balneum'un mermer avlusunun bir yanında en çok 3-4 kişinin kullanabileceği bir havuz bulunuyor. Bu havuzdan, tamamı renkli mermerlerle kaplanmış havuzlu ön odaya geçiliyor, o oda da dar bir kapı ile girilen ılık odaya geçişi sağlıyor. Buradan da Balneum'un merkezi yıkanma kısmı olan ve içinde küvet şeklinde 2 ya da 3 yıkanma bölmesi bulunan en sıcak odasına geçiliyor.

Bu odanın yanında yine ısıtılan, ancak hiçbir su bağlantısı olmaması sebebiyle ıslak mekân olarak değerlendirilmeyen bir başka oda bulunuyor. Bu odanın günümüzdeki saunalar ile karşılaştırılabilecek bir terleme odası olduğu düşünülüyor.

Kazı ekibi, sıcak oda ile birlikte, günümüzden yaklaşık 1500 yıl önce mekânın yerden ve duvardan ısıtıldığını gösteren, eşine az rastlanır mühendislik harikası sistemi de sağlam olarak tespit etti.

GELİŞMİŞ ISITMA SİSTEMİ

Metropolis antik kenti kazı başkanı Prof. Dr. Serdar Aybek, "Metropolis’te 2019 yılında gerçekleştirdiğimiz kazılarla ortaya çıkardığımız buluntularla, 1500 yıl önce Anadolu'da ne kadar gelişmiş medeniyetlerin yaşadığını bir kez daha kanıtlamaktan dolayı mutluluk duyuyoruz. Balneum'da keşfettiğimiz gelişmiş ısıtma sistemi, kentin ve kent halkının o dönem yaşamına dair önemli ipuçlarını ortaya koyuyor. Kentin ileri gelenlerinden birine ait olduğunu düşündüğümüz özel hamam yapısı, bugün dahi çok gelişmiş kabul edebileceğimiz bir ısıtma sistemine sahip olduklarını, temiz ve kirli suyun birbirine temas etmeden geçmesini sağlayan bir mühendislik çalışması yapıldığını gösteriyor. Önümüzdeki yıllarda gerçekleştireceğimiz kazılarla, ortaya çıkardığımız yeni bina ve içinde bulunan Balneum'un da birer parçası olduğu çok önemli bir yapı topluluğunu gün yüzüne çıkarmayı hedefliyoruz" dedi.


Yorum Yaz
  • UYARI: Konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren cümleler veya imalar, inançlara saldırı, şiddete teşvik ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.
Kategorinin Diğer Haberleri