Anasayfa > FESTİVAL > Jafar Panahi'nin Üç Yüz'üne 'En İyi Film' ödülü

Jafar Panahi'nin Üç Yüz'üne 'En İyi Film' ödülü

05.10.2018 18:09 12 14 16 18 yazdır
55. Antalya Film Festivali'nde 'En İyi Film ödülü' Jafar Panahi'nin yönettiği İran yapımı Three Faces'a ('Üç Yüz') verilirken, 'En İyi Yönetmen' ödülü ise Shoplifters'ın ('Bir Aile İşi') yönetmeni Hirokazu Koreeda'ya verildi.
Jafar Panahi'nin Üç Yüz'üne 'En İyi Film' ödülü
İnsanı ve sevgiyi konu alan, 55. Uluslararası Antalya Film Festivali'nin kapanışı ve ödül töreni yapıldı.

Festivalde gösterimi yapılan filmleri yaklaşık 34 bin 900 kişinin izlediğini aktaran Antalya Büyükşehir Belediye Başkanı Menderes Türel, "Kültür ve Turizm Bakanlığı desteğiyle Antalya'yı sinema sektörünün merkezlerinden biri yapmak için yeni bir hedef koyduk. Her türlü sıkıntıya rağmen bu hedefe doğru ilerlemeye devam ediyoruz. Yakın gelecekte Boğaçayı film platolarını inşallah hayata geçireceğiz. Uluslararası sinema kompleksi geniş bir coğrafyada sinemanın kalbi olacak. Gelecek yıl Türkiye Sinema Ödülleri'ni başlatacağız. Bir festival sarayı projemizi de inşallah hep birlikte gerçekleştirmiş olacağız" dedi.

İBRAHİM TATLISES: "SİNEMA ADAMIYIM BEN"

'Onur Ödülü' İbrahim Tatlıses'e verilirken, festivale katılamayan Tatlıses adına ödülü Yavuz Bingöl aldı. İbrahim Tatlıses sinevizyonda gösterilen mesajında, "Aranızda olamadığım için çok üzgünüm. Orada olmak isterim ama olamadık. Beni lütfen affedin. Sizleri çok seviyorum, sinemayı çok seviyorum, sinema adamıyım ben. Sinema emekçilerine, sinema yönetmenlerine çok teşekkür ediyorum, saygılarımı iletiyorum" ifadelerini kullandı.

Yavuz Bingöl de, "O türkü söylediği zaman hangimizin gözleri dolmaz. Ben onun sesini çok özledim. 50 yıldır yeri dolmadı" sözleri ile Tatlıses'e olan hayranlığını dile getirdi.

ERIC ROBERTS: "BİZE GENÇ FİLM YAPIMCILARI GEREKİYOR"

'Onur Ödülü' alan bir diğer oyuncu ise ABD'li aktör Eric Roberts oldu. Roberts, onur ödülü almaktan mutlu olduğunu belirterek, "Bunun ne kadar önemli olduğunu biliyorum. Bize genç film yapımcıları gerekiyor. Antalya, sizin bize genç yapımcılar bulmanız gerekiyor" diye konuştu.CEM YILMAZ: "NEBAHAT ÇEHRE'YLE BİR FİLM ÇEKMEYİ ÇOK İSTERİM"

Senaryo yazarı, yönetmen ve oyuncu Cem Yılmaz'a da 'Yaşam Boyu Başarı Ödülü' takdim edildi. Ödülünü Nebahat Çehre ve Ozan Güven'in elinden alan Yılmaz, festivalde bugüne kadar herhangi bir filminin yarışmadığını, fakat festivalin hep takipçisi olduğunu dile getirdi.

Sinemayla ilgili her şeyi çok sevdiğini anlatan Yılmaz, "Ben Nebahat Hanım'dan 20 yıl sonra da ödül almayı çok isterim. Hatta Nebahat Hanımla bir film çekmeyi de çok isterim. Ozan Güven'e hiç değinmiyorum, bu 20 yıl içinde bana çok katkısı olmuş bir aktördür" diye konuştu.
Ozan Güven de, "Bir plaket olsaydı, ben de sana ömür boyu arkadaşlık ve dostluk ödülü vermek isterdim, teşekkür ederim" dedi.

'BEHLÜL DAL GENÇ YETENEK ÖDÜLÜ' OLCAY OĞUZ'A

'Behlül Dal Genç Yetenek Ödülü' Çınar filminin görüntü yönetmeni Olcay Oğuz'a, 'Jüri Özel Ödülü' ise Derek Doneen'in yönettiği Kailash filmine verildi. Yönetmeni katılamadığı için ödülü alan festivalin direktörü Mike Downey, jürinin hassasiyet göstererek dereceye giren filmleri belirlediğini söyledi.'EN İYİ FİLM' ÖDÜLÜ' JAFAR PANAHİ'NİN 'ÜÇ YÜZ'ÜNE

55. Uluslararası Antalya Film Festivalinde En İyi Film ödülü, Jafar Panahi'nin yönettiği İran yapımı Three Faces'a  (Üç Yüz) verildi.
Mike Downey'in direktörlüğünü yaptığı, 8'i uluslararası, 2'si ulusal olmak üzere 10 filmin yarıştığı festivalde 'En İyi Film' ödülünü, Jafar Panahi'nin yönettiği İran yapımı Three Faces (Üç Yüz) filmine verildi.
Yönetmen ev hapsinde olduğu için, ödülü kızı tarafından alındı.

'EN İYİ YÖNETMEN' ÖDÜLÜ HIROKAZU KOREEDA'YA

'En İyi Kadın Oyuncu' ödülünü Ayka filminin oyuncusu Samal Yeslyamova, 'En İyi Erkek Oyuncu' ödülünü, Capernaum filmindeki rolüyle küçük mülteci Zain al-Rafeea kazandı.

'En İyi Yönetmen' ödülü ise Shoplifters (Bir Aile İşi) filminin yönetmeni Hirokazu Koreeda'ya verildi.

Gecede 'Dr. Avni Tolunay İzleyici Ödülü' de, Birds of Passage (Göç Mevsimi) filmine verildi.


Yorum Yaz
  • UYARI: Konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren cümleler veya imalar, inançlara saldırı, şiddete teşvik ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.
Kategorinin Diğer Haberleri