Anasayfa > ETKİNLİK > İzmir Kitap Fuarı'nın bu yılki Onur Konuğu, Hidayet Karakuş

İzmir Kitap Fuarı'nın bu yılki Onur Konuğu, Hidayet Karakuş

14.03.2019 22:45 12 14 16 18 yazdır
6-14 Nisan tarihleri arasında düzenlenecek 24. İzmir Kitap Fuarı'nın bu yılki Onur Konuğu, şair ve yazar Hidayet Karakuş olarak belirlendi.
İzmir Kitap Fuarı'nın bu yılki Onur Konuğu, Hidayet Karakuş
6-14 Nisan tarihleri arasında 450 yayınevi ve sivil toplum kuruluşunun katılımıyla gerçekleştirilecek olan İzmir Kitap Fuarı'nın bu yılki Onur Konuğu, Hidayet Karakuş olacak.

120'ye yakın kültür-sanat etkinliğinin gerçekleşeceği fuarda, yüzlerce yazar da kitaplarını imzalamak için stantlarda yerini alacak.

FUARIN ONUR KONUĞU: HİDAYET KARAKUŞ

24. İzmir Kitap Fuarı Onur Konuğu, şair ve yazar Hidayet Karakuş olarak belirlendi. Fuar süresince düzenlenecek panel ve söyleşilerde Hidayet Karakuş'un edebiyatı, eserleri ve yaşamı ele alınacak; aynı zamanda TÜYAP tarafından kendisi için armağan kitap hazırlanacak.

Girişin ücretsiz olacağı fuar, her gün 11.00-20.00 arası, fuarın son günü olan 30 Nisan Pazar günü ise 11.00-19.00 saatleri arasında ziyaret edilebilecek.

HİDAYET KARAKUŞ KİMDİR?

Hidayet Karakuş, 6 Eylül 1946'da Isparta’nın Yalvaç ilçesi Kurusarı köyünde doğdu. İlkokuldan sonra girdiği Isparta Gönen İlköğretim Okulu'nu 1964'te, Selçuk Eğitim Enstitüsü Edebiyat Bölümü'nü ise 1966'da bitirdi. Adana (1966-73), Manisa (1973-78) ve İzmir'deki (1978-90) çeşitli okullarda öğretmenlik yaptı. TRT İzmir Bölge Radyosu için Ege’yi Yazanlar adlı programı hazırlayıp sunan ve pek çok radyo oyunu da kaleme alan Karakuş, halen İzmir'de yaşamaktadır.

Hidayet Karakuş'un şiir ve düzyazıları Çağrı, Şölen, Ilgaz, İmece, Forum, Varlık, Yelken, Dönemeç, Yarın, Somut, Yazko Edebiyat, Gösteri, Sanat Olayı, Türk Dili, Karşı Edebiyat, Çağdaş Eleştiri, Edebiyat Cephesi, Sesimiz, Yeni Düşün, Hürriyet Gösteri, Ünlem, Kum, Pencere, Adam Sanat ve Düşlem gibi edebiyat dergileri ile Cumhuriyet gazetesinde yayımlandı. Eserlerini toplumcu-gerçekçi bir sanat anlayışı ile yazdığını belirten Karakuş, şiir ve romanlarının yanı sıra çocuk kitapları ve radyo oyunlarıyla da başarılı oldu.

Yapıtlarından bazıları yabancı dillere çevrilen, PEN Yazarlar Derneği ve Edebiyatçılar Derneği'nin de üyesi olan Karakuş, Yağmurlar Nereye Yağar adlı romanıyla 1981 Mehmet Ali Yalçın Ödülü üçüncülüğü, Hangi Leylasın Sen ile 1982 Nevzat Üstün Şiir Başarı Ödülü, Uykusu Derin Şehir kitabıyla 1991 Ferit Oğuz Bayır Roman Ödülü, Sesini Bana Bırak ile 1993 Ceyhun Atuf Kansu Şiir Ödülü, 1997'de TÖMER tarafından en başarılı on çocuk kitabı yazarından biri seçilerek Altın Kalem Ödülü, yine 1997'de Almanya'nın Sesi Radyosu'nun Türkçe Edebiyat Yarışmasında Şeyh-i San'an'ın Aşkı oyunuyla Radyo Oyunu dalında birincilik ödülü, 2003'te İzmir 2. Türkçe Günleri'nde Türkçeye Emek Ödüllerinde Özel Ödül ve 2004'te Karşıyaka Belediyesi'nce her yıl verilen Homeros Emek Ödülü, Şeytan Minareleri ile 2010 Orhan Kemal Roman Ödülü, yine 2010'da Dil Derneği Ömer Asım Aksoy Roman Ödülü sahibi oldu.


Yorum Yaz
  • UYARI: Konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren cümleler veya imalar, inançlara saldırı, şiddete teşvik ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.
Kategorinin Diğer Haberleri