Anasayfa > GÜNDEM > İstanbul: Dünya Kitap Başkentliği'ne doğru

İstanbul: Dünya Kitap Başkentliği'ne doğru

04.11.2019 18:36 12 14 16 18 yazdır
Kitapseverlere kapılarını önceki gün açan TÜYAP Kitap Fuarı'nda, yetkililerden İstanbul'un 2022 yılında 'Dünya Kitap Başkenti' adaylığına tam destek verildi.
İstanbul: Dünya Kitap Başkentliği'ne doğru
Tüm Fuarcılık Yapım AŞ (TÜYAP) tarafından Türkiye Yayıncılar Birliği işbirliğiyle düzenlenen 38. Uluslararası İstanbul Kitap Fuarı önceki gün açıldı. Büyükçekmece’deki TÜYAP Fuar ve Kongre Merkezi'ndeki fuar, 10 Kasım’a kadar ziyaretçilerini ağırlayacak.

Yurtiçi ve yurtdışından 800’ün üzerinde yayınevi ve sivil toplum kuruluşunun katılımı beklenen fuarda, dokuz gün boyunca panel, söyleşi, şiir dinletisi ile çocuk atölyelerinden oluşan kültür etkinliklerinde ve imza günlerinde, yüzlerce yazar okurlarıyla buluşacak.
Kitap fuarı, ARTİST 2019 / 29. İstanbul Sanat Fuarı ile eşzamanlı olarak yapılıyor.

Törende, Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy, İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu, İstanbul Valisi Ali Yerlikaya, IPO Başkanı Hugo Setzer ve Türkiye Yayıncılar Birliği Başkanı Kenan Kocatürk, İstanbul’un 2022 yılında UNESCO’nun 'Kitap Başkenti' projesine aday olmasına tam destek verdi.

"DÜNYA KİTAP BAŞKENTİ'NE İBB ADAY OLMALIDIR"

Karadeniz Salonu'ndaki törende ilk konuşmayı TÜYAP Kültür Fuarları Kurumsal İletişim Müdürü Cemran Öder yaptı.

TYB Başkanı Kenan Kocatürk ise, konuşmasında, "Ülkemizin yayıncılığının ağırlığı, okuma kültürü ile doğrudan ilgili 346 vakıf, dernek, topluluk, kişi ve online platformun 342'si İstanbul’dadır. UNESCO her yıl bir başkenti 'Dünya Kitap Başkenti' ilan ediyor. 2022 yılında İstanbul’un Dünya Kitap Başkenti ilan edilmesi için İBB aday olmalıdır" diyerek devlet, belediye, kurum ve kuruluşların desteğini istedi.

Ardından konuşan Doğan Hızlan, bakan, vali ve belediye başkanının, okuru kitabını okuduğu yazarla yüz yüze getiren bu fuarın açılışında bulunmalarından duyduğu sevinci ifade etti.

"DEMOKRATİK DEĞERLER RİSK ALTINDA"

IPA Başkanı Setzer, İstanbul'un Dünya Kitap Başkenti ilan edilmesinin çok güzel bir proje olduğunu belirterek destekleyeceklerini söyledi.

Setzer, "Mustafa Kemal Atatürk’ün zamanından beri Türkiye'yi karakterize etmiş olan demokratik değerler, bugünlerde sansür ve artan otosansür nedeniyle risk altında. Yayımlama özgürlüğü insan haklarının doğal uzantısıdır. Tüm dünyada da Türkiye'de de yayımlama özgürlüğü kısıtlamaları var" dedi.

BAKAN VE VALİDEN 2022 PROJESİNE DESTEK

Bakan Ersoy, kültür ve turizm için çok önemli olan 2022 projesi için her türlü desteği vermeye istekli olduklarını belirtti.

Ersoy, ilgili meslek kuruluşları ve sektör kuruluşlarıyla koordineli olarak sektörün problemlerini çözmeye çalıştıklarını, KDV alacaklarının hızlandırıldığını açıkladı. Vali Yerlikaya da 2022 projesine destek vereceklerini belirtti.

ÖZYALÇINER: "ÖYKÜLERİMDE İSTANBUL'UN ÖTEKİ YÜZÜNÜ YAZDIM"

Onur sanatçısı Mevlüt Akyıldız, "Aslında hepimize düşen görev, ayrışmalara düşmeden, ortak değerler yaratarak kendi kültürümüzü, hele de iyice dışlandığımız bir dünyada, çağdaş kültürümüzü bütün dünya kültürü ile tanıştırmak, kendimizi daha iyi ifade etmektir" dedi.

Onur yazarı Adnan Özyalçıner ise, öykülerinde İstanbul’un kenar mahallelerini, öteki yüzünü yazdığını belirterek, "Bu onurda, yazdıklarımın, toplumsal çabalarımın yanında 1950 kuşağının yazarı olarak siyaset, toplum, edebiyat, sanat alanındaki Sennur Sezer'le birlikte ataklığımın / ataklığımızın payı var. Bu onurda, yasaklara, baskılara, haksızlıklara karşı çıkarak hapsedilen hem düşüncenin, hem yaşamın özgürleşmesine çalışan herkesin payı var. Kitaplar oldukça düşünce özgürleşecektir" diye konuştu.

İMAMOĞLU: "'MAHALLEM İSTANBUL' BAŞUCU KİTABIM OLACAK"

İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu, kitapseverleri buluşturan fuarın açılışında bulunmaktan duyduğu onuru ifade ederek, fuarı 'İstanbul düğünü' olarak niteledi.

İmamoğlu, "Yayıncılar Birliği’nin çağrısını not aldık. 2022’ye İstanbul şehri olarak adayız" diye konuştu.

İmamoğlu, "Fuara ulaşım konusundaki sıkıntının farkındayız" derken, bütün İstanbulluların daha rahat ulaşması için çalıştıklarını da belirtti. İmamoğlu, konuşmasında Adnan Özyalçıner için Lütfü Özgünaydın fotoğraflarıyla TÜYAP tarafından hazırlanan 'Mahallem İstanbul' kitabının başucu kitabı olacağını da söyledi.

İmamoğlu sözlerini şöyle sürdürdü:
"Kitabın değerini hissedemeyen bir kentin varlığını da düşünemiyorum. Dolayısıyla uluslararası ölçekte ve özellikle ülkemizin evrensel kültür değerleriyle buluştuğu bu fuar, çok büyük bir kazanım. İstanbul’un değerine büyük katkı sunan fuarın bundan sonra en önemli parçalarından birisinin İBB olması için ciddi adımlar atacağız."

Daha sonra, fuarı gezmek isteyen İmamoğlu, kendisine yönelik ilginin yoğunluğu nedeniyle sadece İBB standını ziyaret edebildi.


Yorum Yaz
  • UYARI: Konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren cümleler veya imalar, inançlara saldırı, şiddete teşvik ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.
Kategorinin Diğer Haberleri