Anasayfa > DİZİ > Havalı kızlar, züppe erkekler ve yetişkinlerin kirli dünyası: 'Élite'
Havalı kızlar, züppe erkekler ve yetişkinlerin kirli dünyası: 'Élite'

Havalı kızlar, züppe erkekler ve yetişkinlerin kirli dünyası: 'Élite'

20.12.2018 02:29 12 14 16 18 yazdır
Fragmanını izlediğimde çok heyecanlanmıştım ama biraz da hayal kırıklığına uğramadım değil. İzler miyim; izlerim. Çünkü yarıda bırakılacak bir dizi değil kanımca. Ama eleştirilerimi de göz ardı etmem asla.

Türkiye’de Netflix dizilerinin izlenme oranları gün geçtikçe artıyor. Çünkü yapımcılar insanların ilgi alanlarına girebilecek konuların bilincine ulaşmış durumda. Şahsen belli bir kitleye uygun senaryolar çıkarmak o kadar da güç değil. Şöyle ki, gerek içerik olsun, gerek senaryo olsun genellikle klişe ve standart bildiklerimizin dışına her zaman çıkmasa da bu algıyı kıran farklı içerikler de yok değil tabii.


Netflix çıkardığı her yapımla adından bahsettiriyor mu, valla ne yalan söyleyeyim, bahsettiriyor. Ben de şimdi tam bu konuya değinecektim. Yeni bir diziyle daha karşımıza çıktı. Son zamanlarda yayınlamakta olan ve oldukça ilgi gören çerezlik bir dizimiz var: Élite.
HER ŞEYDEN BİRAZ BİRAZ: HEM SEYİRLİK, HEM KLİŞE


Dizi, ortaokul kızlarının rüyalarını süslüyor. Zengin, züppe erkekler, havalı kızlar ve güzel bir okul falan. Bir kız var, diğerlerinden farklıyım havalarında (dipnot: Küçük Sırlar Su!). Burslu öğrenciler falan var; tahmin edersiniz ki ezikleniyorlar (yazmama gerek var mı?). Tam böyle ergen dizisiymiş diyerek izlerken hoop Ufak Tefek Cinayetler ve 13 Reason Why esintileri başlıyor. Sonunda ne olacağını baştan bilmek, sanki Kırmızı Pazartesi kitabını okuyormuşum gibi bir his kattı bana, yalan söyleyemem.


Fragmanını izlediğimde çok heyecanlanmıştım ama biraz da hayal kırıklığına uğramadım değil. İzler miyim; izlerim. Çünkü yarıda bırakılacak bir dizi değil kanımca. Ama eleştirilerimi de göz ardı etmem asla, ben de böyleyim.


Mesela şu Müslüman kızı çok yanlış lanse etmişler. Lanse etmekten kastım karakterin yaptıkları değil; ama senaristler keşke Müslüman karakterleri yazarken gerçekten böyle bir hayatı yaşayan insanları biraz gözlemleseler. Ayrıca Skam dizisinde de görüldü bu, neden birinin Müslüman olduğunu belirtmek için başörtüsü takıyorlar? Yani illa Müslüman bir karakter işlemek istiyorlarsa diğer türlü de işleyebilirler diye düşünüyorum.


Ama yine de dizi kendini izlettiriyor mu? Evet, bence izlettiriyor. Müzik içeriği de fena değil, uydurmuşlar bence. Evet evet, sevdim.
DİZİ NE ANLATIYOR?


Yüzeysel bir yorum getirmem gerekirse de kısaca dizinin içeriği şöyle:

Elitlerin çocuklarını gönderdiği Las Encinas, İspanya’nın en iyi ve seçkin okullarından biridir. Okullarının bir depremde yıkılmasının ardından ve yerel meclisin öğrencileri bölgedeki diğer okullara dağıtmasının ardından işçi sınıfından üç çocuk da kısa süre önce Las Encinas’a kabul edilmiştir.


Her şeye sahip olanlar ile kaybedecek hiçbir şeyi olmayanlar arasındaki çatışmanın yol açtığı kusursuz fırtına, cinayetle sonuçlanır. Peki işlenen suçun arkasında kim vardır? Fazla spoiler vermeyeceğim ama Élite’te arkadaşlıklar hiç olmadığı kadar karmaşık; seks yasak, romantizm ise imkânsıza yakın duruyor. Ama hiç yok da değil. Neyse yahu! Bence izlemeyenler şimdiden izleme heyecanına kapıldılar bile, çünkü ben yazarken yeniden izlemiş kadar oldum vallahi! Bu arada Élite, dünya genelinde yalnızca Netflix’te aynı zamanda yayınlanmış. Yani demem o ki, izlemeye değer bence. Adamlar sanki önceden hissetmiş. Tuttu mu; tuttu. Hatta 2. sezon onayını bile aldı!
‘LA CASA DE PAPEL’DEN APARTILMIŞ OYUNCULAR


Diziyi izlerken ben bu tipleri nerden tanıyorum diye diye izledim. Meğersem bizim La Casa De Papel’in gümbürtüye giden ekibi buraya gelmiş, orda öldürülmüşler, burda spin off gibi devam etmişler.


Ancak İspanyolların bizden daha iyi dizi yazdığı konusunu kabullenmemiz gerekiyor. Bizimkiler devşirip yaz(a)mıyorlar. Adamlar öyle böyle, Netflix’e zebil zilyon dizi veriyorlar ve hepsi de gayet popüler oluyor. Netflix sayesinde az derecede İspanyolca konuşmaya başlayacağım, konuşmasam da anlıyor seviyesine geliyorum.
İSPANYOLLAR BU İŞİ BİLİYOR!


İspanyollar aslında bir yandan mantık hataları olan, diğer yandan seyir zevki de sunan şeyler yapıyorlar ve çoğu Amerikan dizisinden daha cesur diyaloglar, sahnelerle izleyicileri yakalayıveriyorlar. Bu yüzden de ekstra bir takdiri hak ediyorlar sanırım. Özellikle merak uyandıran ve art arda devamlılık sağlayan bir dizi olduğunu hemen fark edebiliyorsun.

Darphane soyma, hapishaneden kaçış vs. gibi anarşist gençlik dizileriyle olayı bambaşka yerlere taşıdılar; bu işin Hollywood’u gibiler. En azından şimdiki gözlemlerim bu yönde. İspanyollar bu işi biliyor yahu!

Dorian


Yorum Yaz
  • UYARI: Konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren cümleler veya imalar, inançlara saldırı, şiddete teşvik ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.
Kategorinin Diğer Haberleri