Anasayfa > TİYATRO > Hamlet'e yenilikçi yorum: 'Hamlet | Collage'

Hamlet'e yenilikçi yorum: 'Hamlet | Collage'

21.11.2018 19:04 12 14 16 18 yazdır
Kanadalı tiyatro ve sinema yönetmeni Robert Lepage'ın Moskova'nın yenilikçi tiyatrosu Theatre of Nations'la ilk işbirliği olan 'Hamlet | Collage', 22 Kasım'da Zorlu PSM Turkcell Sahnesi'nde.
Hamlet'e yenilikçi yorum: 'Hamlet | Collage'
Tiyatro ve güncel sanatın buluştuğu bir başyapıt, titiz bir dramaturjik anlayış ve mükemmel bir yorumla İstanbul Tiyatro Festivali'nde seyirciyle buluşuyor: Hamlet | Collage.

Tiyatroya getirdiği yeniliklerle adından övgüyle söz ettiren Kanadalı tiyatro ve sinema yönetmeni Robert Lepage'ın Moskova'nın yenilikçi tiyatrosu Theatre of Nations'la ilk işbirliği olan Hamlet | Collage, kendi bilincine "bakan" Hamlet'e odaklanmış bir performans.

Adalet duygusunun tüm bilinci etkilediği ve biçimlendirdiği bir karakter olarak Hamlet, "boşluğa" konumlandırılmış bir küpün içinde ve Shakespeare'in oyunundaki diğer karakterlerin hayaletiyle birlikte Yevgeny Mironov tarafından hayranlık uyandıracak bir ustalıkla yorumlanıyor.

Mironov, özellikle Hamlet'in ölümle kurduğu diyaloğun, ölümde kendi varoluşunu anlatım biçiminin, oyunun başından sonuna kadar "çürümenin" nüfuz ettiği bir bilincin yansımasını oldukça berrak bir biçimde ortaya koyuyor. Aynı zamanda Theatre of Nations'ın sanat direktörü olan Yevgeny Mironov, fizik kurallarını zorlayan bu küp tasarımının içinde 11 Hamlet karakterine âdeta nefes veriyor ve onları Hamlet'in bilincinde yeniden yaratıyor.

Rus sinemasının sevilen yüzlerinden biri olan Mironov, 1991 yapımı Todorovski filmi Love ve Rus televizyonlarının Budala uyarlamasındaki rolleriyle de tanınıyor.

Robert Lepage'ın daha önce Miles Davis ve Jeane Cocteau'nün hayatını konu alan oyunu Needles and Opium'da denediği Carl Fillion tasarımı, video sanatının olanaklarından yaralanarak kullandığı küpe yansıyan görüntüler, seyirciyi soluksuz takip edeceği bir yolculuğa çıkarıyor.

Evgeny Mironov'a Onur Ödülü'nün  sunulacağı 22 Kasım'daki gösterinin biletlerini  Biletix'ten temin edebilirsiniz.

THEATRE OF NATIONS
HAMLET | COLLAGE

Uyarlayan: Robert Lepage
Oynayan: Yevgeny Mironov
Katılımıyla: Vladimir Malyugin
Yöneten: Robert Lepage
Sahne Tasarımı: Carl Fillion
Kostümler: François St-Aubin
Ses ve Müzik: Josuė Beaucage
Video: Lionel Arnould


Yorum Yaz
  • UYARI: Konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren cümleler veya imalar, inançlara saldırı, şiddete teşvik ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.
Kategorinin Diğer Haberleri