Anasayfa > EDEBİYAT > Distopik hikâye 'The Handmaid's Tale’in devamı geliyor
Distopik hikâye 'The Handmaid's Tale’in devamı geliyor

Distopik hikâye 'The Handmaid's Tale’in devamı geliyor

29.11.2018 23:04 12 14 16 18 yazdır
Ünlü yazar Margaret Atwood, televizyon dizisi olarak uyarlanan 'The Handmaid's Tale'in 30 yıl sonra devamını yazacağını açıkladı.
Televizyon dizisine uyarlanarak Emmy ve Altın Küre ödülleri kazanan The Handmaid's Tale kitabının yenisi geliyor. Kanadalı yazar Margaret Atwood, dizi olduktan sonra dünya çapında ses getiren distopik hikâyesinin 30 yıl sonra devamını yazacağını doğruladı. 10 Eylül 2019'da yayımlanacak olan kitap, ilk etapta 500 bin adet basılacak.

YENİ KİTAPTA ÜÇ KADIN KARAKTERE ODAKLANILACAK

İlk kitabın ve dolayısıyla dizinin kaldığı yerden 15 yıl sonrasını anlatacak olan yeni kitap, bakahraman Offred'le birlikte toplam üç kadın karaktere odaklanacak.

Hulu kanalında The Handmaid's Tale dizisinin 2017'de yayınlanmasının ardından aynı adlı kitap popüler hale gelerek 8 milyon satış yapmıştı.

Dizi, Türkiye'de Damızlık Kızın Öyküsü adıyla yayımlanan Margaret Atwood'un 1985 yapımı gerilim türündeki romanından diziye uyarlandı.

DİSTOPİK BİR HİKÂYE: 'THE HANDMAID'S TALE'

Başrolde Elisabeth Moss’un yer aldığı The Handmaid's Tale, kadınların neredeyse bütün haklarının elinden alındığı, sadece çocuk doğurmak ve hizmetçi olarak varlıklarını sürdürdükleri, erkeklerin egemen olduğu dindar bir kesim tarafından totaliter tarzda yönetilen bir ülkeyi anlatıyor. Dizi, distopik yapısıyla karanlık bir hikâye sunuyor.

Distopik bir gelecekte ABD'de rejimin değiştiği bu düzende, yakalanan muhalif kadınların bir kısmı ülkenin yüksek rütbeli kumandanlarına hizmetçi olarak verilir. Hizmetçi adı altında evlere dağıtılan bu kadınlardan beklenen asıl şey, evinde yaşadıkları kumandanlardan hamile kalıp mümkün olduğu kadar çok çocuk doğurmalarıdır. Fakat son yıllarda neredeyse sıfıra düşen doğum oranları, hamile kalmanın iyice zorlaştığını ortaya koymaktadır.

Dizi, hizmetçi kadınlardan biri olan Offred’in (Elisabeth Moss) hikâyesinin etrafında şekilleniyor. Offred, komutanlar, onların acımasız eşleri, evcil Martha'lar ve hizmetçi arkadaşları arasında gidip gelmektedir. Offred'in tek amacı hayatta kalmak ve kendisinden alınan kızını bulabilmektir.


Yorum Yaz
  • UYARI: Konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren cümleler veya imalar, inançlara saldırı, şiddete teşvik ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.
Kategorinin Diğer Haberleri