Anasayfa > KİTAP > Calvino ile nesnenin arzusuna yolculuk: 'Zor Sevdalar'
Calvino ile nesnenin arzusuna yolculuk: 'Zor Sevdalar'

Calvino ile nesnenin arzusuna yolculuk: 'Zor Sevdalar'

23.10.2018 19:26 12 14 16 18 yazdır
Calvino'nun on üç yolculuk hikâyesini kaleme aldığı 'Zor Sevdalar', Semin Sayıt - Rekin Teksoy çevirisi ve YKY etiketiyle bir kez daha raflarda...
Italo Calvino Zor Sevdalar kitabında arzunun nesnesine yapılan on üç yolculuk hikâyesi anlatıyor. Yalnızlık, iletişim sorunları ve sessizlik eşliğinde aşkın hep bir kavuşamama hali olduğunu yalın ve etkileyici bir dille fısıldıyor.

Rekin Teksoy ve Semin Sayıt'ın çevirdiği Zor Sevdalar, Calvino ile varlığın derinliklerinde müthiş bir gezinti...

"Düşte belleğin derinliklerinden gelen bir varlığın ilerleyip kendini tanınır kılması, ardından hemen beklenmedik bir şeye dönüşmesi, neye dönüşebileceği bilinmediği için, daha dönüşmeden önce bile korku vermesi gibiydi."

(Italo Calvino, Zor Sevdalar, Çev.: Semin Sayıt - Rekin Teksoy, Yapı Kredi Yayınları 2018, Öykü, 112 s.)

KÜBALI BİR YAZAR: ITALO CALVINO

15 Ekim 1923'te Küba'nın Santiago de las Vegas kentinde doğdu. 19 Eylül 1985'te geçirdiği beyin kanaması sonucu İtalya'da Siena'da yaşamını yitirdi. Genç yaşta Küba'dan İtalya'ya göç etti. Kurmaca yazarlığının yanı sıra, İtalya Komünist Parti üyeliği, Einaudi Yayınevi'ndeki göreviyle tanındı. Gazetelerle çeşitli dergilerde yazılar yazdı.

II. Dünya Savaşı sonrası İtalyan kültürünün en önemli adlarından biri oldu. Birçok edebiyat ödülü kazandı. 1960 yılında yayınlanan I Nostri Antenati (Atalarımız) adlı kitabında yer alan fantastik öyküleriyle uluslararası bir üne ulaştı.

1950'lerde fantezi ve alegoriye yöneldi. Yazdığı üç anlatı ününü pekiştirdi: İkiye Bölünen Vikont, Ağaca Tüneyen Baron ve Varolmayan Şövalye. Bilinçakışı yöntemiyle yazdığı ve evrenle insanların yaratılışını konu alan Kozmokomik Öyküler'den Marco Polo - Kubilay Han ilişkisi çerçevesinde arzu, bellek, yaşam, ölüm gibi temaları büyük bir incelik ve şiirsellikle işlediği Görünmez Kentler'e; yazma ve okuma etkinliğini, okurun anlatı sanatıyla karmaşık ilişkisini ele aldığı Bir Kış Gecesi Eğer Bir Yolcu'dan, İtalyan masallarını derlediği ve kendisi açısından bir tür anlatıda ekonomiklik alıştırması olan Fiabe Italiane'ye (İtalyan Masalları) birçok yapıtı içeren yazarlık yaşamının son ürünü Amerika Dersleri.

TÜRKÇEDE CALVINO

- Bir Kış Gecesi Eğer Bir Yolcu (1990)
- Palomar (1991)
- İkiye Bölünen Vikont (1991)
- Amerika Dersleri (1994)
- Ağaca Tüneyen Baron (1995)
- Jaguar Güneş Altında (1997)
- Varolmayan Şövalye (1997)
- Kesişen Yazgılar Şatosu (1997)
- Gözlemci (1998)
- Savaşa Giriş (1998)
- Kozmomik Öyküler (1999)
- Zor Sevdalar (1999)
- Karga Sona Kaldı (2000)
- Sıfır Zaman (2001)
- Görünmez Kentler (2002)
- Marcovaldo ya da Kentte Mevsimler (2004)


Yorum Yaz
  • UYARI: Konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren cümleler veya imalar, inançlara saldırı, şiddete teşvik ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.
Kategorinin Diğer Haberleri