Anasayfa > KÜLTÜR-SANAT > Beyonce ve Jay-Z'nin klibi Louvre Müzesi'ni 1 numara yaptı

Beyonce ve Jay-Z'nin klibi Louvre Müzesi'ni 1 numara yaptı

08.01.2019 19:16 12 14 16 18 yazdır
Louvre Müzesi, Beyonce ve Jay-Z'nin çektiği klip sayesinde 10.2 milyon ziyaretçi sayısına ulaşarak, dünya genelinde en çok ziyaret edilen müze unvanını aldı.
Beyonce ve Jay-Z'nin klibi Louvre Müzesi'ni 1 numara yaptı
Başta Leonardo da Vinci'nin Mona Lisa'sı olmak üzere birçok dünyaca ünlü başyapıta ev sahipliği yapan Louvre Müzesi, 10.2 milyon ziyaretçi ağırlayarak geçen yılın en çok ziyaret edilen sanat müzesi oldu.

BEYONCE VE JAY-Z'NİN KLİBİ ZİYARETLERİ ARTIRDI

Geçen yıl haziran ayında ünlü ABD'li müzisyen Beyonce ve kendisi gibi müzisyen olan eşi Jay-Z'nin, ‘Apeshit' adlı şarkılarına Mona Lisa da dahil olmak üzere Louvre'da bulunan diğer sanat eserlerinin önünde poz vererek çektikleri klibin, Louvre Müzesine yapılan ziyaretlerdeki artışta önemli pay sahibi olduğu belirtiliyor.

YouTube'da 147 milyon kez izlenen popüler klip, Louvre tarafından tasarlanan ve 17 resim ve heykelin yer aldığı bir müze turunun bir kopyası olarak ilerliyor.

Eleştirmenler, klipte, Jacques-Louis David'in fırçasından çıkan ve İmparator Napolyon'un önünde dans eden siyah dansçıların resmedildiği tablo örnek gösterilerek, beyazların siyahlar üzerinde olan kültürel üstünlük fikrine bir karşı çıkış olarak yorumlamıştı.

ZİYARETÇİLERİN YÜZDE 75'İ YABANCILAR

Louvre Müzesi'nin baş küratörü Jean-Luc Martinez, müzeye olan ilgideki artışı, Paris'in 2015'te IŞİD tarafından düzenlenen saldırılar sonucu turist sayısında yaşanan düşüşten kurtulduğunun göstergesi olarak yorumladı.

Geride bıraktığımız 2018 yılında Louvre Müzesi'ne yapılan ziyaretlerin yüzde 75'ini yabancı turistler gerçekleştirdi.

AFP'ye açıklamalarda bulunan Martinez, "Terör saldırıları sonrası Paris'e gelen turist sayısında yüzde 30'luk azalma olsa da 2017'de Louvre Müzesi'ne yapılan toplam ziyaret halihazırda 8.1 milyonu aşmıştı. 2018 yılında ise, 2017'ye oranla yüzde 25'lik bir artışla 10.2 milyon ziyaretçiye çıktı" dedi.

Louvre Müzesi'ne 2018 yılında yapılan ziyaretlerin büyük kısmını 2.5 milyon ziyaretçi ile Fransızlar oluştururken, onları 1.5 milyon ziyaretçiyle ABD vatandaşları izledi. Yaklaşık 1 milyon ziyaretçiyle Çinliler 3'üncü sırayı aldı.

EYLEMLER NEDENİYLE SADECE BİR GÜN KAPATILDI

Fransa'daki yakıt fiyatlarındaki artışın ve hayat pahalılığının protesto edildiği Sarı Yelek eylemlerinin, Louvre Müzesi'ne yapılan ziyaretleri ciddi anlamda etkilemediği belirtildi. Müze yalnızca 8 Aralık 2018 tarihinde bir günlüğüne ziyarete kapatıldı.

Martinez, değeri yaklaşık 60 milyon euro'yu bulan iyileştirmeler sayesinde Louvre Müzesi'nin, ziyaretçilerin oluşturduğu kalabalık çok daha iyi başa çıkabileceklerini belirtiyor. Müzede yapılan iyileştirmeler, yeni bilet satış noktalarını, bagaj konulacak yeni alanları ve daha birçok tesisi kapsadığını belirtildi.

The Art Newspaper'ın yaptığı ankete göre, 2017'de dünyanın en çok ziyaret edilen sanat müzeleri şöyle:
— Fransa-Paris: Louvre Müzesi - 8.1 milyon ziyaretçi
— Çin- Pekin: Çin Ulusal Müzesi - 8 milyon ziyaretçi
— ABD-New York: Metropolitan Sanat Müzesi - 6.1 milyon ziyaretçi
— İtalya-Roma-Vatikan: Vatikan Müzesi - 6.4 milyon ziyaretçi
— İngiltere-Londra: British Museum - 5.9 milyon ziyaretçi

Öte yandan Louvre Müzesi bu sonbaharda, Leonardo da Vinci'nin dehasını kutlayacağı bir sergiye ev sahipliği yapmaya hazırlanıyor.
Yorum Yaz
  • UYARI: Konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren cümleler veya imalar, inançlara saldırı, şiddete teşvik ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.
Kategorinin Diğer Haberleri