Anasayfa > Yazarlar > Elif Çelik > Beyaz Türkler Küstüler
Elif Çelik

Beyaz Türkler Küstüler

24.03.2019 05:44 12 14 16 18 yazdır
Yazar : Elif Çelik
Herkese merhabalar, sevgili okur arkadaşlarım! Bugün bana ayrılan bu değerli okuma köşesinde, Türkiye'de kendi kuşağına göre muazzam eğitim seviyesi ve kültürüne sahip, bir o kadar da tartışmaların odağında olan Alev Alatlı'nın kitabını tanıtmak istiyorum.

Bu kitap, 1992 yılında basılan Or'da kimse var mı? adlı kitabın 5. kitabı niteliğinde. Başkahraman Mehmet Sedes'in yaşadıkları ve çoğunlukla eşi Meral Sedes'in anlatımıyla oluşan deneme benzeri bir roman diyebiliriz. Anneleri Mübeccel Atiye de tam bir Beyaz Türk'ü niteliyor.

Öncelikle, toplumumuzda 2000'li yıllardan sonra yaşananlara dair ağır eleştiriler yapılmış. Her okuduğunuz kesit, doğru kabul ettiklerinizin de ne kadar farklı olduğunu gösteriyor. Âdeta bilincinizi uyandırıyor. Hepimiz hatırlarız, bir ara ünlü olan insan vücutlarının sergilendiği 'Body World's' isimli sergiyi; bu durumun etik olup olmadığına uzunca yer verilmiş kitapta. Hatta bu donmuş insanlara plastinat dendiğinden de bahsedilmiş.

Sonraki bölümlerde ise internet, yarattığı bilgi kalitesizliği atmosferiyle umumhaneye benzetiliyor. Ayrıca tufeylilik denilen, birinin haberi olmadan ondan menfaat sağlama kavramından da sıkça bahsediliyor. Ortadoğu siyaseti ve PKK kavramına da göndermeler yapılıyor.

Unutmadan belirteyim; yazar toplumdaki sosyolojik, ekonomik, psikolojik olayları siyasetin süzgecinden geçirerek anlatıyor. Siyasiliğinden ziyade okuduğunuz her sayfada düşünmek, bilgilerinizi ölçmek ve yazarın zengin kelime dağarcığının tadını çıkarmak için mutlaka okunmalı diyorum.

Hepinize bol okumalı, keyifli günler diliyorum.
Yazarın Son Yazıları
Yorum Yaz
  • UYARI: Konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren cümleler veya imalar, inançlara saldırı, şiddete teşvik ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.